Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie ulega jakiejkolwiek wątpliwości, że w sytuacji bólu zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej dobrze jest udać się do specjalisty. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan jamy ustnej i zębów. Wielu pacjentów często zachodzi w głowę, czy z daną przypadłością lepiej udać się do fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Wytłumaczymy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich sytuacjach trzeba korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, ale wydaje się, że stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Nade wszystko warto na samym początku zaznaczyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem różnorakich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Należy wiedzieć, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie obszerniejszy od zwykłego dentysty. W zakres jego oferty wchodzi przede wszystkim usuwanie zębów mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków w zębach, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również lekarzem, do którego należy wybrać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.

Możesz również polubić