Co lepiej wybrać dla noworodka – kołyskę czy łóżeczko?

Jeśli jesteś mamą lub tatą noworodka to na pewno zaciekawi Cię ten tekst. Na rynku pojawia się zdecydowanie więcej akcesoriów dla niemowlaków. Jednym z takich produktów jest kołyska drewniana, która w dzisiejszych czasach jeszcze częściej pojawia się w domach z noworodkami. Jakie są za i przeciw dla kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, a może łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane w hurcie

Czym różni się kołyska od łóżeczka dla noworodka?

Na początek podstawową różnicą jest to, że łóżeczko stoi stabilnie, a kołyska kołysze się, ale jakie jeszcze istnieją różnice tych dwóch produktów dla dzieci? Co najważniejsze czas eksploatacji. Kołyska drewniana jest świetna dla dzieci, ale tylko przez określony czas. Jak tylko dziecko zaczyna samemu siadać, to należy odstawić ją na rzecz łóżeczka. Kolejną różnicą są gabaryty produktu – łóżeczka w sklepach mogą być w przeróżnych wymiarach, mogą być samodzielnym przedmiotem, lub można je dostawić do łóżka mamy i taty. Kołyski przeważnie są niewielkie i mają rozmiar mniej więcej 90x40cm, dzięki temu łatwo można je wpasować do domu, nawet jeśli jest nieduży.

Zalety łóżeczka i kołyski

Zarówno łóżeczko, jak i drewniana kołyska mają swoje plusy. Każdy z tych produktów posiada entuzjastów i tylko od Ciebie zależy, którą rzecz kupisz dla swojego dziecka. Największe zalety łóżeczka to:

  • łatwość zakupu przeróżnych wymiarów produktu, dzięki czemu łóżeczko jest oszczędnościowe i może starczyć nawet na 2-3 lata,
  • łóżeczka ze zmiennym poziomem materaca, w konsekwencji najpierw są idealne dla noworodków, a później można dopasować je dla starszych pociech,
  • przeważnie posiadają dodatkowe szuflady oraz miejsce na zamontowanie przewijaka, co pozwala na nie kupowanie kolejnego produktu.
Kołyska drewniana bardzo różni się od łóżeczka i mimo, że jest używana do tego samego, jej plusy są całkowicie inne, a będzie to przykładowo:
  • niewielkie gabaryty, dlatego można ją wstawić także do niedużego pokoju,
  • pomaga usypiać dziecko i ukoić płacz, gdyż jej rytmiczne kołysanie przypomina noworodkowi czas spędzony w brzuchu mamy,
  • kołysanie się kołyski bardzo dobrze formuje układ nerwowy dziecka i działa na rozwój mózgu,
  • nie jest drogą rzeczą, w szczególności, jeżeli zdecydujecie się kupić ją bezpośrednio od producenta kołysek.

Jakie są wady łóżeczek, a jakie kołysek dla noworodków?

Oczywiście każdy mebel może mieć jakieś minusy. Przykładowo łóżeczko nie jest najmniejszym przedmiotem i czasem nie ma możliwości żeby postawić go blisko łóżka mamy i taty. To znowu ma związek z tym, że doglądanie w nocy malucha będzie równało się wyjściu do drugiego pokoju, co dla niektórych będzie problematyczne. Oprócz tego podczas kilku pierwszych miesięcy życia, dziecko często śpi w łóżku rodziców, a problem ten nie pojawia się w przypadku kołyski, która bez kłopotu może być umieszczona w sypialni. Jedną z największych wad kołyski jest to, że nie może być ona wykorzystywana zbyt długo, gdyż może być nieodpowiednia dla bobasa, który samodzielnie siada. Zamawiając ją musimy być świadomym, że posłuży nam zdecydowanie krócej niż łóżko. W dodatku sporym problemem jest przestawianie niemowlaka ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeśli noworodek będzie przyzwyczajone do ciągłego kołysania, może nie umieć zasypiać bez tego dodatku.

Jak więc widzicie, zarówno łóżeczko, jak i kołyska, mają pewne wady i zalety. To rodzice zawsze muszą zastanowić się co jest lepszą decyzją. Na pewno producenci kołysek robią wszystko, żeby produkty te były popularniejsze, w szczególności, że bardzo dobrze wpływają na rozwój noworodka, a opiekunom powinno na tym najbardziej zależeć.

Możesz również polubić