Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za właścicieli firmy rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi również dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy również robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa wielokrotnie chcą zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić rachunkowość we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W Warszawie zaobserwujemy bardzo dużo biur rachunkowych. Będą to zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, korporacje przyjmujące do pracy kilkadziesiąt pracowników, ale także ogólnopolskie biura rachunkowe online. Z pewnością ciężko jest wybrać , która będzie odpowiadać wszystkim.

Warto sprawdzić, czy instytucja, której planujesz powierzyć całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe przydzielają konkretnego specjalistę, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dane o Tobie zawsze w pogotowiu. Korzystniejsze cenowo biura zazwyczaj nie mają takich opcji i za każdym razem, kiedy chcesz się czegoś dowiedzieć powinieneś dzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż randomowy doradca odszuka Cię w systemie.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

W szczególności warto podjąć się współpracy z biurem księgowym ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest zarezerwować go na pozyskiwanie nowych kontrahentów, oraz atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie dokumentacji księgowej. Po drugie – aby prawidłowo prowadzić księgowość w firmie konieczne jest ciągłe zaznajamianie się z wciąż zmienianymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli oddasz niepoprawne sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz rzetelne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.

Możesz również polubić