Co zrobić, żeby być jak najlepiej przygotowanym na pójście dziecka do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak siebie i jego do tego przygotować? A może dopiero rozważasz zapisanie go i głowisz się czego jeszcze nie umie, z czym nie da sobie rady, a co przyjdzie mu naturalnie? W przypadku gdy do debiutu jest kilka tygodni to niezaprzeczalnie przyda Ci się lista zakupów. Dobrze jest więc pomyśleć o tym wszystkim już teraz i nie odkładać tego na ostatnią chwilę.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najważniejsze co musisz dopilnować zanim dziecko ruszy do żłobka to dobre nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o myśli brzdąca. Daj sobie czas na wyjaśnienie pociesze, że zostaje z pozostałymi dziećmi i Ciociami przez parę godzin, że będzie to fajny czas, a później do końca dnia będziecie razem. 

Weź pod uwagę, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój humor. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tej sytuacji nie będzie pozytywny – maluch w kilka chwil złapie taką postawę. Jeśli masz taką możliwość to zostaw go wstępnie tylko na kilka godzin i delikatnie wydłużaj czas. W ten sposób ty nie będziesz się denerwować, że od razu rozstajesz się z dzieckiem w obcym miejscu na większość dnia, i maluch będzie powoli wdrażał się do coraz dłuższych obecności w żłobku.

Pamiętaj, że odpowiednia placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Placówka Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bez trudu zapewni Twojemu dziecku idealną opiekę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już na początkowym etapie życia dziecka masz możliwość zacząć naukę do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że Cię nie ma. Sporadycznie poproś przyjaciół o pozostanie z nim w domu. Pokazuj mu nowe miejsca i pozwól eksplorować przyrodę. Ucz niezależności. Pozwalaj maluchowi bawić się samemu, ale też zabieraj do innych dzieci jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Co zabrać ze sobą pierwszego dnia w żłobku

Zapakuj dziecku jego ulubioną maskotkę i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubek na napoje. Do tego standardowo maluch musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w przeciwnym razie zabierz majteczki. Dodatkowo pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Mogą się też przydać chusteczki nawilżane.

Na sam koniec temat dosyć banalny, jednak niesamowicie istotny. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej spięte dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko super zabawą.

Możesz również polubić