Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Ze względu na nadmiar przyjmowanych z różnorakich źródeł komunikatów nasze układy nerwowe są coraz częściej  narażone na szwank. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym część informacji w rzeczywistości jest bezużyteczna. Do tego dochodzą inne czynniki, które sprawiają, że niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem są różnego rodzaju kłopoty na tle nerwowe(ym). Także pośród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają przypadłościami na tle nerwowym. By odpowiednio wcześnie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest dosyć niewielka liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można skorzystać z porady neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże miasta.

jakimi dolegliwościami zajmuje się neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na różnego rodzaju neurologiczne nieprawidłowości występujące u naszych dzieci. Wykrycie zaburzenia w młodym wieku powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) dojrzewanie młodego człowieka. Sąszansę(ą) na pełne zaleczenie nieprawidłowości.

Chorób, które stanowią grupy zainteresowań neurologa dziecięcego jest bardzo dużo. Jest to np. nadpobudliwość, epilepsje, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, snu. Także, gdy młodzieniec sprawia problemy w szkole, powinien zbadał(ć) go neurolog. Oprócz leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń dosyć pospolitych, neurolog dziecięcy zajmuje się dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami wrodzonymi – od tych najpoważniejszych do tych mniej wpływających na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej spotykane przypadłości neurologiczne u dzieci

Do najczęściej występujących schorzeń na tle nerwowym u dzieci należą przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi nazywa się powszechnie używanym skrótem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak również środowiska. Zwykle, przez nie zdających sobie sprawy rówieśników bądź pedagogów, określane jest mianem problematyczne. Do symptomów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. problemy ze snem, nerwowość, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. W przypadku występowania objawy(ów), powinno udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Ważna jest także bliska kooperacja lekarza z rodzicami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych sytuacjach należy przemyśleć indywidualny tok nauczania dla dziecka. Odpowiednie podejście do sprawy daje szansę na złagodzenie dolegliwości i zauważalną poprawę.

Innym stosunkowo często diagnozowanym u dzieci problemem o podłożu neurologicznej(ym) mogą być ataki padaczki. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne przyczyny. W celu zdiagnozowania(ć) jednostki chorobowej lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami i zaleca szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po rozpoznaniu choroby, neurolog dziecięcy przepisuje konieczne, dopasowane do potrzeb małego pacjenta medykamenty. Niezbędne są wtedy też cykliczne kontrole i obserwacja dziecka. Praiwdłowo pokierowana(e) leczenie daje duże szanse na ograniczenie objawów i normalne(ą) życie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku dostrzeżenia dolegliwości neurologicznych u dziecka, rodzic powinien niezwłocznie umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest by wziąć z sobą na ową(e) spotkanie całej dokumentacji medycznej, jak również książeczki zdrowia dziecka. Jeśli w przeszłości dziecko miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, powinno się zaprezentować także wyniki tychże badań.

Gdzie szukać dobrego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą warto poszukać w sieci informacji na temat lekarzy(ach). Można spotkać tam dane o tym w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby lekarzy, nieco gorzej może być w mniejszych miejscowościach. Tutaj z pomocą przychodzi sieć.

Możesz również polubić