Dlaczego niektórzy rodzice rezygnują z przedszkola?

Myśląc o założeniu rodziny, niezależnie czy teraz, czy w przyszłości, chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju i najważniejsze jest to, aby zapewnić mu odpowiednie warunki oraz szczęśliwe dzieciństwo. Dziecko w wieku przedszkolnym poznaje w przedszkolu swoich rówieśników, nowe koleżanki i nowi koledzy dają dziecku dużo radości i zabawy. Wobec tego, dlaczego niektórzy rodzice decydują się na rezygnację z posłania dziecka do przedszkola? Sprawdźmy, co stoi za taką decyzją opiekunów i czy jest to dobra, czy zła decyzja.

Pierwsze dni w przedszkolu

Pierwszym i najważniejszym argumentem jest to, że dla większości dzieci jest to mocno stresujące doświadczenie. Często najmłodsi, podczas pierwszego dnia (lub kilku pierwszych dni) nie chcą oderwać się od rodzica, który przyprowadza ich do przedszkola, płaczą i nie chcą za żadne skarby zostać w nowym miejscu same. Nic dziwnego. Dotychczas większość swojego życia spędzili z rodzicami lub dziadkami w domu, w rodzinnej atmosferze, znając dobrze wszystkich domowników. Jednak, kiedy przychodzi moment zapisania się do przedszkola następuje ogromny przełom. Dziecko zderza się z nowymi doświadczeniami, nowi ludzie – Panie przedszkolanki, a przede wszystkim rówieśnicy z grupy. Dziecko zostaje samo z nowo poznanymi osobami i staje przed dużym wyzwaniem – aklimatyzacja w nowym środowisku. W tej sytuacji wszystko zależy od psychiki dziecka i tego, czy poczuje się dobrze i pewnie w nowym otoczeniu. Jeśli tak, to świetna wiadomość dla rodziców, ponieważ maluch ma możliwość nauki i zawierania nowych znajomości, jednak, jeśli nie – też nic złego się nie dzieje. Wtedy jest to sygnał dla rodziców, że dziecko potrzebuje więcej czasu, uwagi oraz pewności siebie, aby czuć się komfortowo w nowej sytuacji. Stres, jaki może spotkać dziecko w nowym otoczeniu jest najczęstszym powodem rezygnacji rodziców z takich usług. Wtedy często słyszymy, że „dziecko może równie dobrze rozwijać się w domu” Co daje dziecku przedszkole?

Dlaczego warto jest posłać dziecko do przedszkola?

Rodzice, którzy obawiają się wyżej wymienionego czynnika stresowego w życiu dziecka mają oczywiście rację – pierwsze dni w nowych środowisku zawsze będą stresujące. Jednak można zminimalizować taki efekt, poprzez wybranie przedszkola w Gorzowie Wielkopolskim, które jest godne zaufania oraz szczególnie dba o swoich podopiecznych. Jeśli dziecko, już w pierwszym dniu poczuję troskę i sympatię ze strony personelu przedszkola, będzie mu łatwiej zaadaptować się w nowym środowisku, a co za tym idzie – nauka nowych rzeczy będzie przyjemnością. Czego dziecko uczy się w przedszkolu?

• Przede wszystkim funkcjonowania w społeczeństwie – na początku małym, w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę i spacery. Dzieci podczas wycieczek dobierają się w pary, trzymają za rączki, nawiązują nowe przyjaźnie. To główna i najważniejsza rola przedszkola, a właściwie opiekunów, aby wytłumaczyć i pokazać dziecku, jak nawiązywać relacje interpersonalne.

• Doskonalenie podstawowych czynności, takich jak zakładanie bucików, czy jedzenie sztućcami.

• Różnych umiejętności przydatnych w późniejszej nauce szkolnej.

W większych miastach, takich jak Kielce, Gorzów Wielkopolski, czy Bydgoszcz rodzice mają do wyboru wiele różnych placówek. Jednak przy wyborze przedszkola warto pamiętać, aby kierować się przede wszystkim dobrem dziecka – w każdym aspekcie (wielkość grupy, profesjonalne podejście do dzieci – wykwalifikowana kadra opiekunów). Przedszkole powinno być miejscem, do którego maluch będzie uczęszczał z radością!

Możesz również polubić