Fakty i mity na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (np w mieście Gdańsk) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Ponadto jest mnóstwo mitów dotyczących rezonansu magnetycznego, które warto obalić albo potwierdzić. Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

W przypadku gdy szukasz przychodni, gdzie zostanie Ci przeprowadzony rezonans kręgosłupa szyjnego w w mieście Gdynia, zapisz się EuroRadiology Rezonans Magnetyczny.

Rezonans magnetyczny – mity

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść wymierne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. W związku z tym rezonans magnetyczny nie powinien być jedyną drogą diagnozy.

Czy wiesz jak poprawnie przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przed badaniem wskazane jest zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Polecane jest to nie tylko, gdy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, że jednak badanie z kontrastem jest potrzebne. To samo dotyczy stawienia się na badaniu na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od jedzenia około 6-8 godzin przed badaniem. Lekarze rekomendują, żeby pohamować się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się też głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, w jaki sposób najlepiej przygotować się do rezonansu.

Gdy szykujesz się na rezonans, nie stosuj w tym dniu makijażu i lakieru do włosów. W składzie dużej ilości kosmetyków można odnaleźć drobiny metalu, mogą one zaburzyć obraz otrzymany podczas rezonansu. Dodatki, które mają metalowe elementy na przykład spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeżeli jednak wbudowane są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich ściągnięcie. Ubiór powinien być również komfortowy, aby pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię w trakcie badania.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

Głowa

Badanie rezonansem magnetycznym głowy może się okazać niezbędnym przyrządem rozpoznawczym jeżeli różne sposoby nie dostarczyły dostatecznej liczby informacji do uzyskana diagnozy. Gdy jest podejrzenie, że wewnątrz mózgu bądź pniu mózgu utworzyły się guzy, wahania hormonalne podpowiadają możliwość choroby przysadki mózgowej albo nastąpiły zmiany w zachowaniu sugerujące choroby neurologiczne, możliwe, że zostaniesz wysłany na badanie rezonansem. Objawami, które mogą Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niepoprawne reakcje na bodźce.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, bywa jego ból. Dolegliwości bólowe powodujące utrudnione poruszanie się, a także drętwienie kończyn to najczęstsze powody, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. W trakcie tego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Pozostałymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Kiedy jest podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo przydatny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonuje się również, aby wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać gdy jest podejrzenie takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które powinny Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona motoryka kolana. Te oznaki mogą świadczyć o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji nieocenioną pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Możesz również polubić