Gdzie do sauny w Warszawie? Sauna w dobie covid 2021 – 2022

Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Teraz z sauny może skorzystać niemal każdy. Zazwyczaj są one zlokalizowane przy miejskich basenach, ale także można spotkać je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Sesja w saunie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, można powiedzieć, że jest to zabieg ciepłoleczniczy. Dostępnych jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Zrobione są one z odmiennych materiałów i trochę inaczej działają na nasze ciało. W skrócie można wymienić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Eksperci twierdzą, że warto korzystać z sauny ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, a najlepiej korzystać regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie dokładnie korzyści może nam dać sesja w saunie? Czy korzystanie z sauny w czasie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mogą, i lubią chodzić do sauny mogą przemyśleć zbudowanie niewielkiej sauny na swojej posesji. Będzie to bezpieczne miejsce, a nie trzeba będzie rezygnować z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które zajmują się budową sauny, można znaleźć dobrą i zapoznać się z ofertą – np. sauny fińskie warszawa

Czym różnią się od siebie wybrane sauny?

Jak już wspomniano wyżej, każdy typ sauny ma trochę inne parametry. W saunach wykorzystywana jest wysoka temperatura, która wpływa dobroczynnie na ciało. Jakie są typy saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale najpopularniejsze są m. in.:

Sauna sucha

Sauna sucha, albo innymi słowy fińska – jest to pomieszczenie od środka wyłożone drewnem, które bardzo dobrze izoluje i przeciwdziała wylatywaniu ciepła. Najczęściej podłużne siedziska wewnątrz umieszcza się jedno nad drugim, tak aby można było zdecydować jak wysoko siedzieć. Źródłem ciepła  w takiej saunie jest zazwyczaj elektryczny piecyk, na którym położone są odpowiednie kamienie oddające ciepło na zewnątrz. Można je od czasu do czasu spryskać wodą tak, żeby na moment podnieść wilgotność powietrza. Ławy umieszczone na różnych wysokościach pozwalają na wybór optymalnej temperatury – warto pamiętać, że ciepło ulatuje zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.

Łaźnia parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – spekuluje się, że jest to sauna wywodząca się ze starych tradycji słowiańskich. Inaczej niż w przypadku sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną ceramiką. Również ławy wyłożone są tym samym materiałem co ściany. Ciepła para jest doprowadzana do wewnątrz za pomocą specjalnych kanałów. Zazwyczaj wilgotność w środku utrzymuje się na poziomie 100 %, temperatura natomiast waha się między 40 – 60 stopni. Kwintesensją tej sauny, tak jak w suchej jest przegrzewanie organizmu, ale w mniejszej temperaturze. Mokre powietrze sprawia, że organizm nie może się pocić, a co za tym idzie nie wychładza.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który staje się coraz bardziej popularny szczególnie w ostatnich czasach. Jest ona nieco podobna do sauny suchej przez to, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w sytuacji sauny suchej elektryczny piecyk. Ten rodzaj sauny służy do oświetlania całego ciała.

Gdzie znajdują się sauny?

Sauny można znaleźć w większych miastach zarówno na publicznych basenach, jak i w centrach odnowy biologicznej, siłowniach, centrach sportowych, a także uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest bez wątpienia urozmaicony wybór takich miejsc. Co więcej różnią się one między sobą ofertą. Część oferuje takie urozmaicenia jak sesje saunowe przy muzyce z wykorzystaniem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają również biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie zrobione po to, aby zatroszczyć się o swój organizm i móc wypocząć po ciężkim tygodniu. Największym zainteresowaniem cieszą się sauny zlokalizowane w centrach sportowych, a także basenach, gdzie po dużym treningu można zregenerować ciało i zmęczone mięśnie. Specjaliści są zgodni, że regularne sesje w saunie przynoszą ogromne plusy dla naszego zdrowia. Korzystanie z saun jest generalnie polecane zwłaszcza, że koszt nie jest wygórowany.

Sauna – czy na pewno jest bezpieczna w czasie pandemii?

Od dłuższego czasu cały świat mierzy się z pandemią koronawirusa. Wiele osób rezygnuje z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem. Ale czy ma to sens? Naukowcy od samego początku próbują przewidzieć, gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia. Z pewnością wirus najłatwiej przechodzi z człowieka na człowieka. Z tego powodu doradza się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w obszarach użyteczności publicznej. A sauna z pewnością takim miejscem jest. Niedawno odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność sprzyja jego namnażaniu. Oczywiście jest jakieś zagrożenie zarażenia się w saunie, jako, że odwiedza ją wiele osób i nie zawsze da się uniknąć zarażenia pomimo utrzymywania wszelkich środków ostrożności. Sesja sauny bez wątpienia zwiększa odporność organizmu, z tego powodu nie warto zupełnie z niego rezygnować.

Możesz również polubić