Gdzie (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Zjawienie się na świecie malucha wprowadza bardzo duże zmiany w codzienności jego rodziców. Jeszcze przed pojawieniem się w naszym życiu małego człowieka, pojawia się dużo zrobienia, których musimy przypilnować po to by po narodzinach i opuszczeniu kliniki, zarówno mama a także maluch mieli komfortowe warunki. Jak o to zadbać?

Czego unikać?

Przede wszystkim według statystyk badaczy, musimy zatroszczyć się o fakt, żeby noworodek przez pierwszy rok spało w sypialni rodziców. Jest to detal, o którym wiele młodych rodziców nie pamięta. Najpoważniejszym zagrożeniem w kwestii noworodków jest przypadłość noszące nazwę SIDS – nieprzewidywalna śmierć łóżeczkowa. Naukowcy uważają, że jest możliwość tego łatwo uniknąć właśnie przez wstawienie dziecięcego łóżka do pokoju opiekunów. Szczególnie z uwagi na to, iż do takiego rodzaju zgonów pośród maluchów dochodzi głównie poprzez zadławienie. Najmądrzejsze jest to , by łóżeczko niemowlaka stało w bliskiej odległości łóżka opiekunów. Nie zapominajmy również o tym, że w owych sytuacjach niebezpieczeństwem jest także to, jeśli dziecko śpi z dorosłymi, przez to, że jest możliwość, że zostanie przygniecione przez rodziców podczas snu więc w przypadku takiego rozwiązania należy być niezwykle uważnym.

W czym powinien spać maluch?

Skoro teraz wiemy, że najlepszym sposobem dla naszego noworodka stanowi spanie w jednym miejscu z opiekunami przyjrzyjmy się drugiej, równie ważnej, kwestii – w czym powinien spać maluch. Młodzi opiekunowie bardzo często decydują się na trzy metody:

  • Łóżeczko – stanowi mebel zarówno dobry w początkowych miesiącach życia malucha jak i w późniejszym czasie, więc jest jednocześnie funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – zwłaszcza przez to, że niezawodnie usypia maluszka i pomaga rodzicom w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – dokładnie tak, jak poprzednie metody jest ogromną wygodą zwłaszcza dla matki, która ma większą sposobność kontroli malucha

Trzeba brać pod uwagę, iż rodzice muszą kompleksowo dopasować tego rodzaju rozwiązanie, w szczególności mając na uwadze dostępny w swojej sypialni wolny metraż. Zwróćmy uwagę także, żeby niemowlę spało bez zabawek.

Które materiały są najbardziej odpowiednie dla malucha?

Przy wyborze akcesoriów dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono wyprodukowane. Dla najmłodszych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, szczególnie profesjonalne przygotowane. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są jednocześnie dobrze wykonane jak i niegroźne dla niemowląt. Co tym bardziej dla młodych opiekunów jest istotną wartością, gdyż fachowo zrobione łóżeczko albo kołyska drewniana będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku drugiego dziecka.

Możesz również polubić