Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Istnieje sporo sposobów nauki i całkowicie inne będą wykorzystane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla dzieci w wieku przedszkolnym. U małych dzieci zazwyczaj używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Na przykład metoda sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier oraz zabaw po angielsku, co za tym idzie jest idealna tak samo dla młodszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem też jest popularna w przypadku przedszkolaków, ponieważ bazuje na reakcji motorycznej malucha. Często używana metoda komunikacyjna widywana jest przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów nauki języka obcego w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak często spotykana i posiada rzeszę swoich fanów, dlatego, że uczy dzieci języka obcego, bez tłumaczenia na język polski. Co za tym idzie, maluchy uczą się go intuicyjnie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. W taki sposób angielskiego najczęściej naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, w których zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka obcego w naturalnych sytuacjach – w trakcie zabaw, posiłków oraz spacerów. Przynosi to wspaniałe rezultaty i powoduje, że przedszkolaki nie stresują się przy używania go oraz nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego użyli, jak to dzieje się u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym łatwiej uczą się języka. Przy większych dzieciach ciężej jest wprowadzić część z wymienionych sposobów, przykładowo tak bardzo lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym ekspresowo zapamiętują nowe słówka i proste zdania. Świetnie także sprawdza się u nich nauka z wykorzystaniem zabawy, co niekoniecznie będzie odpowiednim sposobem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Warto mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki takich maluchów. To co najważniejsze, to przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i nie można angażować ich w kilka godzin lekcji na raz. Dobrze czują się naśladując innych, co za tym idzie świetnie sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie łapią wiedzę przez doświadczenia, które aktywizują zmysły. To właśnie dlatego najlepiej jest poprowadzić naukę metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się oraz uczyć się rymowanek, czy też śpiewać piosenki. 
Niezmiernie istotne jest znalezienie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą wiedzieli jak zająć się takimi maluchami. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.

Możesz również polubić