Jak zyskać zdrowy i pełny uśmiech?

Stomatologia estetyczna to wyjątkowo sprawnie rozwijająca się obecnie dziedzina medycyny. Pozwala ona na nowo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. W można zdecydować się na wstawienie implantu zębowego, który pozwoli odbudować brak zęba. Co zdecydowanie powinno się wiedzieć jeśli chodzi o implanty stomatologiczne?

Tekst powstał we współpracy z gabinetem Dental House, specjalizującym się w implantologii.

Czym są implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej odtworzenie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się na miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Podstawowym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się na miejscu dawnego korzenia. Umożliwia to późniejsze założenie korony protetycznej.

Dla kogo implant stomatologiczny będzie najlepszym wyjściem?

Założenie implantu zębowego jest polecane dla osób, które wskutek rozmaitych czynników utraciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć nieleczoną paradontozę lub całkowicie uszkodzenie zębów wskutek próchnicy. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na wszczepienie implantu nie mogą zdecydować się przykładowo kobiety w ciąży i osoby poniżej 17 roku życia – gdyż w tym okresie rozwijają się kości szczęki. Również pacjenci zmagający się z cukrzycą, wadami serca czy nowotworem nie mogą mieć założonego implantu.

W jaki sposób są zakładane implanty stomatologiczne?

Pierwszym krokiem do wstawienia implantów stomatologicznych jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbędzie się wywiad oraz zostanie zrobione zdjęcie pantomograficzne. Specjalista określa czy założenie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeważnie od 30 minut do 2 godzin. Po zabiegu nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

W zależności od konkretnego przypadku lekarz może zdecydować się na implanty stomatologiczne jednofazowe lub dwufazowe. Zdecydowanie popularniejsza jest wersja dwufazowa. Ich montaż można podzielić na dwie części: najpierw montowana jest śruba, a dopiero po zagojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. Niekiedy specjaliści decydują się na jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na założenie nowej korony zęba. Podczas zabiegu od razu montowana jest śruba wraz z koroną.

Możesz również polubić