Jakie cechy charakteru musi mieć dobry księgowy?

Posiadanie wiedzy na temat finansów nie wystarczy żeby zostać idealnym księgowym. Oczywiście jest to baza i nie mając takich umiejętności nie da się pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu kontrahenci ufają powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się żeby pracować w tym zawodzie? 

Na czym polega praca księgowego?

Zakres obowiązków w biurze rachunkowym może się lekko różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Najczęściej jednak jednym z obowiązków może być kontrola nad zestawieniami finansowymi i regularne prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy musi też nadzorować dokumentację księgową i robić deklaracje podatkowe oraz współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe zajmuje się obowiązkami kadrowymi, czyli jest to także robienie listy płac oraz obliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także różnych innych świadczeń dla zatrudnionych osób i zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien mieć kandydat na księgowego?

Poza teoretyczną i praktyczną wiedzą z zakresu księgowości i wiedzą na temat prawa podatkowego i gospodarczego, księgowy powinien doskonale odnajdywać się w miejscu pracy. Co to oznacza? Księgowy pracuje głównie z ludźmi – ma kontrahentów, bez tego biuro rachunkowe nie będzie istnieć. Tak więc osoba taka musi być rozmowna i otwarta na inne osoby. Praca z finansami jest związane z niesamowitą obowiązkowością a to zazwyczaj jest przyczyną nerwów. Z tego powodu pracownik biura rachunkowego powinien rewelacyjnie radzić sobie ze stresem i bez problemu działać pod presją. Praca w księgowości wiąże się również z wieloma terminami, których trzeba dotrzymać, a to powoduje, że pracownik biura rachunkowego powinien efektywnie planować swoje obowiązki i być punktualnym.

Jaki jest dobry księgowy podczas pracy w biurze rachunkowym

Klienci w księgowym widzą nie tylko specjalistę od finansów ale także doradcę. Dobry księgowy stawia więc na niezaprzeczalną rzetelność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Za każdym razem ich słucha oraz wspiera w podjęciu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na nieprzeciętną staranność, jest dyskretny – klient może powierzyć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia firmy, jednak nigdy nie zostaną one wygadane innym. No i zdecydowanie zawsze zapewnia pomoc przy wyjaśnianiu problemów księgowych oraz podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego musi indywidualnie traktować każdego kontrahenta i bazować na autentycznych relacjach z nim. Zaufanie tak samo z jednej jak i z drugiej strony jest bardzo ważne w pracy z pieniędzmi. Na dodatek długofalowe spoglądanie na finanse firmy będzie następnym idealnym atrybutem księgowego.

Odszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie warunki może nie być prostą sprawą. Podpowiemy Ci, że znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać żeby być księgowym nie jest wystarczające skończenie szkoły ekonomicznej. Na to czy będziesz zaufanym specjalistą składa się dużo różnych bodźców. Możesz być księgowym nie będąc rozmownym czy też otwartym, ale będziesz wtedy jedynie następnym księgowym, a nie TYM, idealnym księgowym, o którego proszą przedsiębiorstwa

Jeżeli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole pracowników, którzy mogą zaoferować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni. 

Możesz również polubić