Najlepsze sposoby na naukę szycia

Kilkadziesiąt lat temu większość osób umiała szyć, niemal w każdym mieszkaniu była maszyna do szycia i prawdopodobnie każdy z nas nie raz dawał babci lub mamie ubrania do przerobienia. Później przyszedł czas, w którym to rzeczy w sklepach nie były drogie i młodsze osoby przestały całkowicie szyć, nawet ręcznie. Dziurawe skarpetki i bluzki szybciej i łatwiej było wyrzucić na rzecz nowych, niż poświęcić 5 minut na naprawienie tego. Aktualnie, gdy coraz więcej zwraca się uwagę na świadome kupowanie i kiedy własnoręcznie wykonane przedmioty są niezwykle modne, coraz więcej ludzi chce się nauczyć szyć. Sposobów na naukę szycia jest wiele i wcale nie ma potrzeby, żeby zamawiać przepiękne materiały z hurtowni, żeby ją zacząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Żeby rozpocząć uczyć się szycia na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeśli nie wiecie, czy jest to zajęcie dla Was i czy na pewno Wam się spodoba to nie trzeba kupować nowego sprzętu. Żeby zacząć wystarczy wzięta ze strychu stara maszyna albo znaleziona za kilkadziesiąt złotych na aukcji internetowej. Nikt nie będzie wymagał również drogich materiałów. Na pewno trzymacie na dnie szafy za małe rzeczy, których już nie nosicie – doskonale sprawdzą siębędą doskonałena pierwsze próby. Rzecz, na której nie warto oszczędzać to nici. Nie ma nic gorszego na samym początku przygody z szyciem jak zrywająca się co chwilę nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie dobrej jakości nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w dużym mieście to możecie sprawdzić, czy nie ma gdzieś w pobliżu stacjonarnej nauki szycia. Istnieje też wiele kursów online. Jeżeli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to wystarczą Wam poradniki w internecie. Znajdziecie wiele filmów na youtubie dla początkujących. Ogromna ilość wskazówek znajduje się także na blogach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Bardzo szybko możecie rozmyślić się jeżeli postanowicie szyć zbyt trudne rzeczy. Na samym początku rewelacyjnie nauczcie się szyć prosto. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak między innymi guziki i suwaki. Z pewnością będzie na to odpowiedni moment. Zacznijcie od uszycia zwykłej szmatki oraz poszewki na poduszkę.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeśli właśnie zaczynacie naukę to najlepszym pomysłem będzie brać nieużywane ubrania, które macie w domu. Jeżeli nie macie starych i zbędnych bluzek lub powłoczek na kołdrę to poproście rodziców o stare materiały. Do zrobienia ściereczek nie potrzebujecie pięknego materiału. Jak już będziecie umieć szyć proste rzeczy i będziecie chcieli uszyć coś ładniejszego to warto wybrać się do sklepu z tkaninami, spojrzeć na sklepy internetowe, które specjalizują się w sprzedaży tkanin. Szyjąc tylko dla siebie nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Zawsze zweryfikujcie również jaki materiał zamawiacie. Nie każda bawełna będzie taka sama. W sklepach możecie znaleźć elastyczną dzianinę oraz sztywną tkaninę. Warto przeanalizować co jest Wam akurat potrzebne i taki materiał wziąć.

Reasumując – jeżeli właśnie rozpoczynacie przygodę z szyciem to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeśli tylko możecie to pożyczcie ze strychu maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie jest czymś dla Was. Na samym początku nie musicie mieć kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy jeden prosty. Najistotniejsze jest tylko, żeby maszyna była sprawna. Nie potrzebujecie też dużej ilości wymyślnych tkanin. Wystartujcie z rzeczami, które macie i w późniejszym czasie dokupujcie to, co będzie dla Was potrzebne. Szycie to niesamowicie przydatna umiejętność i bardzo fajne hobby, ale miejcie z tyłu głowy, że nie wszyscy muszą zajmować się szyciem.

Możesz również polubić