Najważniejsze narzędzia stomatologiczne w gabinecie dentysty

W każdym gabinecie stomatologicznym jest wiele dziwnych przyrządów, którymi posługuje się lekarz. Musi on porządnie ustalić co dzieje się z naszymi zębami i z dużą starannością dostać się do miejscbolesnych. Wiele przyrządów stomatologicznych lekarze kupują w sklepach stomatologicznych online i obowiązkowo dezynfekują albo sterylizują je zanim je użyją. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Wpis został napisany na podstawie strony Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na różne typy. Na początku warto wymienić przyrządy diagnostyczne, które są używane podczas niemal każdej wizyty u stomatologa. Kolejny rodzaj to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, czyli służące do usuwania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych używane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł przyrządy do periodontologii.

Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym są przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, które umożliwiają włożenie do ubytku materiału wypełniającego. Prawdopodobnie każdy wie, że stomatolodzy często zajmują się wyrywaniem zębów, a do tego niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli natomiast planujemy implant to przyda się zestaw do implantologii. Dodatkowo potrzebne są jeszcze narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne takie jak pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Fundamentalnym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Na dodatek, narzędzie to stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w kilku kształtach. Wyróżnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne a także rozwartokątne.

Następnym niezmiernie istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Przy pomocy lusterka lekarz sprawdza stan zębów, które są daleko i nie jest w stanie ich zobaczyć kiedy zwyczajnie zagląda do buzi. W dodatku przy jego pomocy dentysta ma możliwość wysłania snopu światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych powinna znaleźć się także pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona precyzyjne chwytanie niewielkich elementów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w wybrane miejsce w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne zrobione jest ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je z powodzeniem nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z podstawowych przyrządów ekstrakcyjnych i są stosowane do usuwania korzeni, które zostały w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, gdyż wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to nimi łapane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Przy jego pomocy lekarze stomatologii mają możliwość leczenia próchnicy, więc znajdują się w każdym gabinecie. Możemy wyróżnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma różne parametry i zastosowanie. Wiertła stalowe zazwyczaj stosowane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe niż te stalowe i są stosowane w trakcie cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane zarówno do wygładzania miejsc szorstkich, jak i do pracy z wytrzymałymi materiałami. 

Dobry dentysta bardzo uważnie dobiera materiały i narzędzia używane do leczenia. Wszelkie niezbędne przyrządy można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby aby martwić się o ich dostępność.

Możesz również polubić