Podręczniki i zeszyty szkolne- jak zadbać?

Każdego roku na początku jesieni rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- kupno podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na książki zupełnie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich dobry stan chociażby z przyczyn czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie książki zostaną zakupione, trzeba uczyć dzieci jak o nie dbać. Często w czerwcu podręczniki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do śmieci i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto trzymać stare zeszyty? Z pewnością tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których można przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, trzeba o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na zeszyty

Jak należy przechowywać podręczniki i zeszyty?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od maleńkości. Warto zadbać, aby dzieci już od małego potrafiły odpowiednio dbać o książki. Pozwoli to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się jednokrotnie i potem odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto zacząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi miejscami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać polania. Nie tylko może to rozmazać tekst, ponadto takie strony bardzo się marszczą. Po użyciu książki, najlepiej odłożyć ją na półkę i ustawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i darciu okładki. 

Jak nosić podręczniki i zeszyty do szkoły?

Z pewnością najwięcej uszkodzeń powstaje w momencie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym mocno się niszczą, ponieważ uczniowie układają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, czy zeszyty mają często kontakt z drugim śniadaniem, co zdecydowanie im nie służy. Czasami podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wsunie się jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w osobnej komorze niż jedzenie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Książki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia noszą do szkoły warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki zabezpieczą je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zakupić foliowe obwoluty na podręczniki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest szeroki wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się również na pewien wzór okładek i zakupić od razu pełen zestaw. Oczywiście obwoluty należy właściwie dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie podręczniki są klasycznych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dobrać właściwe. Na rynku dostępne są również okładki samoprzylepne. Jest to permanentny sposób nazabezpieczenie książek. Takiej okładki nie da się już usunąć bez zniszczenia książki. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i samodzielnie obkleić książki, nie trzeba specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których znajdują się ważne notatki, także można je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które zazwyczaj trzymane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach powinno się robić notatki?

Czasami podczas zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Dobrze jest do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Takie książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeśli uczeń rozwiązuje zadania delikatnym ołówkiem, często na papierze widoczny jest, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia oraz okładki nie dadzą rady, jeśli dbałości o podręczniki i zeszyty. 

Możesz również polubić