Torby foliowe – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Worki foliowe stały się stałym składnikiem naszych zakupów. Do czego ponadto stosuje się toreb foliowych? Kiedy stworzono zrywki? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to klęska reklamówek? z jakiego powodu jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?

Kiedywynaleziono pierwsze jednorazówki

Zanim opatentowano foliowe reklamówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i chciał ułatwić swym konsumentom przenoszenie sprawunków z marketu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły wykorzystywać sklepy niemalże na całym świecie

trwało to tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową edycję torby foliowej. Natychmiast pozbyła się swego papierowego  poprzednika. Siatka jednorazowa była głównie bardziej wytrzymała a do tego nie używaną można było złożyć i transportować  wygodnie w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Na początku torby foliowe miały słyżyć do jednorazowego użytku. Z czasem zauważono, że klienci używają ich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że siatki zaczęto wytwarzć z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to noszenie cięższych towarów Ze względu na większą żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nich napis reklamowy lub logo sklepu z którego dana jednorazówka pochodziła.W ten sposób zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest stosowana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zadrukowana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?

Torebki foliowe używane w marketach przez klientów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań zrobionych z plastiku. Dowolny producent opakowań foliowych ma w swej ofercie również inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: pojemniki na jedzenie, produkty kosmetyczne, srodki czystości, torby foliowe do pakowania materiałów do ogrodu, budowlanych czy opału a także normalne worki na śmieci, których używamy codziennie.

Plusy i minusy worków foliowych

Torby foliowe są najpopularniejsze na rynku, nie dzieje się tak bez powodu Posiadają one szereg zalet, dzięki czemu w w większej części sytuacji trudno jest wymienić je na coś innego. Do istostnych zalet toreb foliowych jest ich wytrzymałość. Folia jest bardziej wytrzymała aniżeli np. karton dodatkowo jest wodoszczelna nie posiada zapachu i umżliwia pakowanie w nią towaru o różnorakich kształtach. Do bezsprzecznych plusów worków foliowych należy też ich niska cena a także masa. Worki foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to szczególne znaczenie podczas transportowania towarów Mimo mnogości plusów torby foliowe posiadają jedyną znaczną wadę a konkretnie czas degradacji. Szacuje się, że jedna siatka foliowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny konsument wyrzuca siatkę standardowo nawet po 25 minutach korzystania

W jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie korzystać z opakowań foliowych

Zdecydowana większość z nas korzysta na co dzień  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne wykorzystanie surowca.

 Metod jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład użycie niegrubych siatek przyniesionych ze marketu  w roli worków na śmieci tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte reklamówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed mrozem  (wystarczy przykryć roślinkę reklamówką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo niebanalnym sposobem na wykorzystanie foliowych toreb jest wykonanie z nich foliowej „włóczki”. Żeby ją wykonać wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, kolejno należy  zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec „włóczki”. Kolejne paski należy odcinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W internecie można nawet znaleźć filmy instruktażowe pokazujące po kolei, jak wykonać z nich dużo ciekawych przedmiotów 

Nim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swoich przesyłek. Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Jednorazówki czy nadal są potrzebne?

Używanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych wyrobów. należy jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka okazja, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też pomyśleć dwa razy zanim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim my – konsumenci.

Możesz również polubić