Wszystko co musisz wiedzieć o kryptowalutach

Na pewno każdy słyszał o kryptowalutach, jednak nie każdy wie co to właściwie jest? Generalnie można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojej fizycznej formy. Obecnie w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do rozproszonego systemu księgowego opartego na kryptografii. Zdecydowana większość państw na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą dany podmiot musi akceptować ten środek płatniczy. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, ale tylko użytkownicy biorący w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki wykorzystaniu pewnych kluczy do szyfrowania. Wchwili obecnej istniejące kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w ten sam sposób-
opierają się na łańcuchu bloków a fachowo mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować kryptowaluty? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- co to jest?

Czym właściwie jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie zależą od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, dzięki czemu nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle mieć wpływ na ich wartość. Jest to cecha, która zapobiega wszelkim manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może mieć wpływu na ich kurs. W przypadku tradycyjnych walut wszelkie transakcje wykonywane są z użyciem podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to niewątpliwie minus, gdyż w razie powstania awarii w danym banku posiadacze kont nie będą mieli możliwości wykonywania przelewów. Przy kryptowalutach nie istnieje ten problem, gdyż dokonywane transakcje są kontrolowane przez wielu współuczestników w tym samym czasie. W przypadku kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi następny, co jest gwarancją sprawności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne wady. Jedną z nich jest wydłużony czas transakcji, gdyż zazwyczaj moce obliczeniowe uczestników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są dobre dla środowiska, gdyż obsługa takich transakcji zużywa wyjątkowo duże zasoby prądu. 

Gdzie odbywa się handel kryptowalutami?

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut ma miejsce na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niewygórowane kwoty transakcji, a także wygodę. W tej sytuacji wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje wiele giełd wirtualnej waluty proponującej przeróżne kryptowaluty, różnią się także pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Warto zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut, aby móc wybrać najlepszą. Oczywiście giełda nie jest wyłączną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego właściciela kryptowalut,
w bitomacie.
Oczywiście nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie największy wybór będzie na giełdach. 

Portfel na kryptowaluty – czy istnieje?

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można dać innym uczestnikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak można się domyślić jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do kradzieży klucza przez osoby trzecie. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby nieuprawnione. W sytuacji kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka ma unikalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W sytuacji jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak wygląda się płatność kryptowalutami?

Na czym polegają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie pomiędzy portfelami, a następnie weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany podmiot musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych wyjątkowo ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można dopuścić do utraty osobistego szyfru, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza właściciel straci nieodwracalnie wszystkie swoje uzbierane środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz sławniejszy i coraz więcej podmiotów umożliwia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym bez wątpienia należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.

Możesz również polubić