Zakup ukuleli online oraz stacjonarnie- minusy i plusy

Mówiąc o ukulele zazwyczaj dużo ludzi widzi po prostu miniaturową gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim wyglądem przypomina gitarę, aczkolwiek trochę się od niej różni. Instrument ten pochodzi z wysp hawajskich. Ukulele najczęściej stosuje się jako instrument akompaniujący, ale można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy muzyczne mają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z oferty sklepów prowadzących sprzedaż online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele pochodzi z Hawajów, posiada delikatną konstrukcję, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na Hawajach. Na ukulele grała tamtejsza rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wówczas stało się ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława stopniowo zmniejszała się. Wówczas też, powstała forma instrumentu, jaką znamy do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie idealne dla początkujących?

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego wielkość. Warto dopasować go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie usprawni naukę, oraz zwiększy komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Do wyboru jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe instrumenty są zdecydowanie głośniejsze od tych dużych oraz wybrzmiewa krótko. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, oraz wybrzmiewa najdłużej. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest niewygodne, a także o wiele droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór także dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, można wymienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego instrumentu równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? Na rynku znaleźć można instrumenty zrobione z różnorodnych materiałów. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za ukulele z litego drewna trzeba zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Pomimio tego początkujący na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie warto wydawać zbyt dużo. Kolejnym istotnym kryterium przy wyborze dobrego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek wykonywane są także w kształcie ananasa.

Gdzie można szukać ukulele?

Decydując się na wybór odpowiedniego ukulele warto wziąć pod uwagę wiele różnorakich czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego właściwie ukulele poszukujemy, warto rozważyć wybór odpowiedniego sklepu. Lepiej zakupić ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest jednoznaczna. Obydwa rozwiązania mają plusy i minusy.

W sklepie internetowym asortyment jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie mając doświadczenia z takim instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie niższymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep z instrumentami.

Jeżeli jesteśmy amatorami, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zamówić przez internet. W przypadku bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sytuacja wydaje się prostsza, gdyż mogą od razu kupić instrument online.

Możesz również polubić