Żłobek i klubik dziecięcy – różnice

Mamy, które po zakończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy w pełnym wymiarze godzin muszą wybrać dla dziecka odpowiednią placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Dlatego warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi placówkami dziecięcymi. Dla mniejszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice między tymi miejscami dla dzieci? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Żłobek dla maluszka – czy to właściwy wybór?

Żłobki są miejscami, których najistotniejszym celem jest zapewnienie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Czasami, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam także czterolatki, kiedy nie ma możliwości objęcia go opieką przedszkolną. Jak długo może przebywać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to maksimum 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po napisaniu podania i wniesieniu opłaty, czas ten może zostać przedłużony. Kto może założyć żłobek? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Dla kogo klubik dziecięcy będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Tak jak w przypadku żłobka, najistotniejszym zadaniem klubiku dziecięcego jest zapewnienie opieki nad najmłodszymi dziećmi. Należy pamiętać do takiej placówki mogą uczęszczać dzieci, które ukończyły 1 rok. Ważne jest to, że w klubie dziecięcym dziecko może być 5 godzin dziennie bez opcji przedłużania. Kluczową kwestią jest to, że w przypadku klubu dziecięcego w zajęciach mogą brać udział także rodzice, natomiast w przypadku żłobków nie ma takiej możliwości. Taki klubik jest chętniej wybierany przez rodziców, którzy chcą tylko przyzwyczaić dziecko do opieki przez inną osobę. Cieszy się on dużą popularnością pośród rodziców mających nienormowany czas pracy, albo pracujących zdalnie w domu. Jest to dobra opcja opieki, aby przyzwyczaić dziecko do późniejszego chodzenia do przedszkola, ponieważ mogąc uczęszczać tam razem z rodzicem, czuje się bezpieczniej. 

Jak założyć żłobek albo klub dziecięcy? 

Zarówno w przypadku żłobka, jak i klubu dziecięcego może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, a także instytucje publiczne. Mimo wszystko warunki są nieco inne w przypadku żłobka i inne w przypadku klubiku dziecięcego. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Niewątpliwie, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle istotnym aspektem jest posiadanie odpowiedniego lokalu, który spełnia kryteria sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Na pewno w takich miejscach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której nie można zapominać jest wyżywienie dla dzieci. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki dostarcza firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Przez to, że najmłodsze dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymagania dla wybranego obiektu fomułuje inspektor sanitarny. Założenie żłobka lub klubu dziecięcego zobowiązuje do uzyskania do właściwego rejestru. 

Żłobek czy klub dziecięcy – co będzie najlepszym wyborem dla naszego dziecka? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego potrzebują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeśli wymagana jest opieka przez cały dzień, bo rodzic jest wówczas w pracy, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest łatwy – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy potrzebna jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wówczas można rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Zdarza się, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. Wówczas oczekując na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli przyzwyczajać się do obecności innych dzieci i opiekunów.

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim ma w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest indywidualną sprawą. Należy pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, żeby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, i będzie mogło się dobrze rozwijać. Rygorystyczne kryteria przyjęcia sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który chodzi na zajęcia z pozostałymi dziećmi lepiej się rozwija i potrafi sobie poradzić z wieloma sytuacjami. 

Możesz również polubić